רוצים מידע נוסף על הלימודים?

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים ממוסדות הלימוד? מלאו פרטים ונחזור אליכם.

לימודי שיאצו

שיאצו הוא סוג של פיתוח גוף טיפולי מיפן. הוא משתמש בטכניקות לישה, לחיצה, הרגעה, הקשה ומתיחה ומבוצע ללא שמנים באמצעות ביגוד קל ונוח.

"שיאצו" מתורגם כ"לחץ אצבעות ". ישנם סגנונות שונים של שיאצו, שכולם מקורם באחת משלוש מערכות שהתפתחו ביפן בתחילת המאה העשרים כתוצאה מהתעוררות מחודשת של הטיפולים הרפואיים המסורתיים ביפן, כולל דיקור ועיסוי אנמה. שיאצו התפתח בזמן זה משילוב טיפולים ידניים יפניים מסורתיים עם ידע רפואי מערבי מודרני.

לימודי שיאצו
רוצים מידע נוסף על הלימודים?

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים ממוסדות הלימוד? מלאו פרטים ונחזור אליכם.

תוכן העניינים

כיצד שיאצו יכול להועיל לבריאות ולרווחת האדם?

שיאצו הוא טיפול לא פולשני שעשוי לסייע בהפחתת לחץ ותורם לרווחה הכללית. התומכים סבורים כי יש לו השפעה מונעת ותיקון כאחד.

ניתן להשתמש בשיאצו לטיפול במגוון רחב של מצבים פנימיים פיזיולוגיים ורגשיים. שיאצו נחשב כמפחית את נוקשות השרירים, ממריץ את העור, מסייע לעיכול ומשפיע על מערכת העצבים. שיאצו משמש לטיפול במגוון רחב של מצבים כרוניים, כגון כאבי ראש, PMS, הפרעות עיכול, עייפות, נדודי שינה, פיברומיאלגיה, מתח, חרדה וכאבי שלד במערכת השלד והשרירים, כולל כאבי גב תחתון, צוואר ומפרקים.

ההשפעה עשויה להיות מגרה וממריצה או מרגיעה ומרגיעה, תלוי במטרת הפגישה.

מהם העקרונות של שיאצו?

אחד המושגים הבסיסיים של הרפואה הסינית / יפנית הוא צ'י . זו האנרגיה החיונית בגופנו העומדת בבסיס כל תפקוד.

צ'י זורם במסלולים ספציפיים הנקראים מרידיאנים. המטפל בשיאצו ניגש לצ'י דרך נקודות לאורך המרידיאנים הנקראות נקודות חיוניות. הבריאות קיימת כשיש שפע של צ ́י במרידיאנים והזרימה היא ללא הפרעה. כאשר הצ'י הופך לחסר או יוצא מאיזון, או אם הזרימה חסומה, מתעוררים תסמינים. לכאורה מופיעים סימנים קלים, כגון הצטננות שפעת, כאבי ראש שבועיים או יומיים, כאבי גוף וכאבי שרירים, או קשיי עיכול. אלה הם אינדיקציות לחוסר האיזון של צ'י. שיאצו מגרה ומזמין את זרימת הצ'י בכל הגוף.

המטפל בשיאצו מאומן להכיר דפוסי חוסר הרמוניה בגוף, אפילו לפני הופעת סימנים גופניים. שינויים פשוטים אך עדינים הם אינדיקציות לחוסר איזון שעלול להישאר לבדו, עד לנקודה בה מופיעים הסימפטומים. ניתן להחזיר את האיזון באמצעות הערכה נכונה וטיפולי שיאצו קבועים. מתרגלי שיאצו עשויים להציע גם המלצות לאורח חיים ופעילות.

מה קורה בטיפול שיאצו?

בתחילת המפגש, המתרגל מעריך את הלקוח כדי לקבוע את דפוסי חוסר האיזון העשויים להיות. חשוב להעריך את "מצב הצ'י" על מנת שהמתרגל יעניק ללקוח את הפגישה הטיפולית היעילה ביותר. ואז המטפל מתכנן תוכנית שתעניק ללקוח את התועלת הטיפולית ביותר בהתאם לצרכיו האישיים.

עיסוי שיאצו בצוואר ובכתפיים משתמש במגוון טכניקות ידניות, כולל לחץ, לישה, הרגעה, הקשה ומתיחות כדי לגשת לצ'י החיוני של הגוף. במקרה בו האנרגיה של הלקוח נמוכה או לוקה בחסר, המטפל משתמש בטכניקות ספציפיות כדי לשפר ולחיות את הצ'י. כאשר הלקוח נמצא בלחץ יתר, פצוע או חרד, המטפל משתמש בטכניקות לפיזור האנרגיה ה"עודפת". באופן זה מוסדר הצ'י וקיימת הקלה בתנאים, החזרת האיזון וקידום הבריאות.

למי מתאים ללמוד

לימודי שיאצו מיועדים לאילו אשר מעוניינים לפתוח בקריירה באחד מתחומי הרפואה המשלימה ובעיקר לאילו הרוצים להתמחות בטיפולים שמקורם ממזרח אסיה. באמצעות

כמו כן פונים הלימודים לסטודנטים לרפואה משלימה לקראת השגת תואר מלא, במסגרת לימודים רב שנתיים.

לימודים בתחום השיאצו מוצעים במספר מסלולים ראשיים וביניהם: הכשרת מטפלים בשיאצו, הכשרת מטפלים בכירים בשיאצו וכן הכשרת מטפלים מומחים בשיאצו.

איפה לומדים
icon-12

מכללת רידמן – המכללה לרפואה משלימה ואינטגרטיבית מציעה תכנית הכשרת מטפלים בשיאצו במסלול תלת שנתי. היקף השעות הינו 1,418 ש"ל.

תעודות מוענקות החל מסיום שנה ראשונה ומאפשרות לסטודנטים להתחיל לעסוק בתחום. בסיום המגמה התלת-שנתית ניתנת תעודת מטפל מוסמך מתקדם בשיאצו מטעם מכללת רידמן.

icon-12

מכללת מדיסין – מציעה לימודי שיאצו לתעודה בכל שלושת הרמות: מטפל מוסמך, מטפל בכיר ומטפל מומחה. כל רמה אורכת שנת לימודים שלמה. לעומדים בדרישות המסלול מוענקת תעודת מטפל מוסמך/בכיר בשיאצו, מטעם מכללת מדיסין מבית המכללה למינהל.

icon-12

בית הספר לסייקי שיאצו – בניהולו של המאסטר צביקה קליסר – לימוד תעודה והשתלמויות למורים ומטפלים. בבית הספר ניתן ללמוד בכל 3 הרמות השונות, לאורך שלוש שנים.

שנה ראשונה-תעודת Seiki Shiatsu Student practitioner

שנה שנייה – תעודת Seiki shiatsu therapist

שנה שלישית – תעודת Seiki shiatsu Advanced therapist

תעודות ההסמכה מוענקות בשיתוף עם "ארגון הסייקי מרידיאן שיאצו הבינלאומי“ – ומוכרות במוסדות רבים בארץ ובעולם!

ניתן לבחור בין 2 אופציות לקיום הלימודים:
• פעם בשבוע, 12 שבועות ברצף, פעם בשבוע בהיקף 60 שעות לימוד אקדמיות
• או שלושה סופ"ש מרוכזים, פעם בחודש בהיקף 60 שעות לימוד אקדמיות.

icon-12

מכללת גבעת וושינגטון – המכללה האקדמית הדתית הראשונה בישראל ללימודי רפואה משלימה. המכללה מציעה קורס שיאצו האורך במשך שנתיים ובסיומו מקבלים הבוגרים תעודת מטפל בכיר.

icon-12

המכללה לרפואה הוליסטית – בכרכור מציעה לימודי שיאצו דו שנתיים. למסיימים בהצלחה את השנה הראשונה’, מוענקת תעודת ‘מטפל מוסמך בשיאצו’ מטעם מכללת כרכור.

למסיימים בהצלחה את הקורס בשנה השנייה, מוענקת תעודת ‘מטפל בכיר בשיאצו’ מטעם מכללת כרכור.

הלימודים מוכרים על ידי איגוד השיאצו הישראלי

נושאי לימוד

התכנים הנלמדים בלימודי הכשרת מטפלים בשיאצו משתנים ממקום למקום ותלויים כמובן בהיקף הקורס וברמתו, אולם על פי רוב, ניתן למצוא את הנושאים הבאים:

 • כניסה לצ'י
 • פיזיולוגיה סינית
 • מנחי גוף
 • תרגילי גמישות ותנועה
 • שיטת נמיקושי
 • מבוא לתשאול ואבחון
 • הכנת הגוף דרך הקשבה
 • טכניקות לטיפול עצמי
 • יין, יאנג וצ'י
 • חמשת האלמנטים או הפאזות
 • תיאוריה ועקרונות הרפואה הסינית
 • נשימה ודו-אין
 • ועוד….

נושאי לימוד

על מנת להתקבל ללימודי שיאצו על המועמד להיות בעל 12 שנות לימוד לפחות. ייתכן כי במוסדות מסויימים אף יידרשו מהמועמדים להציג תעודת בגרות מלאה. במרבית המכללות המבקשים להתקבל יעברו ראיון קבלה אישי. 

בחלק מן המכללות יידרשו הסטודנטים להציג ידע בסיסי בשפה האנגלית כדי לאפשר להם להתמודד עם תכנים תיאורטיים שלעיתים יהיה באנגלית.

הסמכה

לבוגרים שהשלימו בהצלחה לימודי שיאצו, תוענק תעודת גמר והסמכה מטעם המוסד בו למדו.

מה עושים אחרי הלימודים?

בוגרי לימודי שיאצו יכולים עם סיום הלימודים וקבלת תעודת ההסמכה שלהם להשתלב בעבודה במסגרת של קופות החולים שמציעות טיפול שיאצו, מרפאות חוץ בבתי חולים, מוסדות טיפוליים, במגוון קליניקות לרפואה משלימה, מסגרות חינוכיות, מכוני יופי או מרכזי ספא וכד'.

הבוגרים יכולים אף לפנות לקריירה עצמאית ולפתוח קליניקה פרטית בה יציעו טיפולי שיאצו מגוונים. 

מה הם לימודי ההמשך לבוגרי קורס שיאצו?

בוגרים שסיימו קורס שיאצו יוכלו להתקדם ללימודי המשך מגוונים. אילו שלמדו קורס שיאצו קצר יוכלו להתקדם ללימודים מקיפים של: קורס זן שיאצו, קורס מטפלי שיאצו או קורס שיאצו אורטופדי.

בוגרי לימודי שיאצו אף יכולים להתקדם לקורסים מקיפים בתחום הרפואה המשלימה.

שכר ממוצע

מטפל שיאצו בתחילת דרכו יכול להרוויח שכר התחלתי ממוצע של כ-7,000 שקלים. מעל 5 שנות ניסיון יכול השכר החודשי להגיע ל-13,000 עד 15,000 ש"ח בממוצע.