רוצים מידע נוסף על הלימודים?

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים ממוסדות הלימוד? מלאו פרטים ונחזור אליכם.

לימודי רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא סוג של עיסוי שכולל הפעלת לחץ שונה בכפות הרגליים, הידיים והאוזניים. זה מבוסס על תיאוריה לפיה חלקי גוף אלה מחוברים לאיברים ולמערכות גוף מסוימות וכי הפעלת לחץ על חלקים אלה מביאה להרפיה וריפוי באזור המקביל בגוף.

לימודי רפלקסולוגיה
רוצים מידע נוסף על הלימודים?

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים ממוסדות הלימוד? מלאו פרטים ונחזור אליכם.

תוכן העניינים
כיצד עובדת הרפלקסולוגיה?

יש כמה תיאוריות שונות לגבי אופן הפעולה של הרפלקסולוגיה.

ברפואה הסינית המסורתית

על פי האמונה הסינית העתיקה הרפלקסולוגיה נשענת על "צ'י", או "אנרגיה חיונית". על פי אמונה זו, הצ'י זורם בכל אדם. כאשר אדם מרגיש לחוץ, גופו חוסם צ'י. זה יכול לגרום לחוסר איזון בגוף שמוביל למחלה. תפקידה של הרפלקסולוגיה היא לשמור על צ'י זורם בגוף ולשמור עליו מאוזן וללא מחלות.

ברפואה הסינית חלקי הגוף השונים מתכתבים עם נקודות לחץ שונות על הגוף. רפלקסולוגים משתמשים במפות של נקודות אלה בכפות הרגליים, בידיים ובאוזניים כדי לקבוע היכן עליהן להפעיל לחץ.

הם מאמינים שמגעם שולח אנרגיה הזורמת בגופו של האדם עד שהוא מגיע לאזור הזקוק לריפוי.

תיאוריות אחרות

בשנות ה -90 של המאה העשרים, מדענים בריטים מצאו כי עצבים מחברים את העור ואיברים פנימיים. הם גילו גם כי כל מערכת העצבים של הגוף נוטה להסתגל לגורמים מבחוץ, כולל מגע.

מגע של רפלקסולוג עשוי לעזור להרגיע את מערכת העצבים המרכזית, לקדם הרפיה ויתרונות אחרים בדיוק כמו כל סוג אחר של עיסוי.

אחרים מאמינים שהמוח יוצר כאב כחוויה סובייקטיבית. לפעמים, המוח מגיב לכאב פיזי. עם זאת במקרים אחרים, עלול להיווצר כאב כתגובה למצוקה רגשית או נפשית.

כך, רפלקסולוגיה יכולה להפחית את הכאב באמצעות מגע מרגיע, מה שעשוי לעזור בהפחתת הלחץ.

תורת האזורים היא אמונה נוספת שיש המשתמשים בה כדי להסביר כיצד עובדת הרפלקסולוגיה. תיאוריה זו גורסת כי הגוף מכיל עשרה אזורים אנכיים. כל אזור מכיל חלקי גוף שונים ומתאים לאצבעות ובהונות ספציפיות.

העוסקים בתורת האזור מאמינים כי נגיעה באיזורים אלו מאפשרת להם לגשת לכל חלקי הגוף.

לימודי רפלקסולוגיה

 • רפלקסולוגיה קשורה להרבה יתרונות פוטנציאליים:
 • להפחית מתח וחרדה
 • להפחית כאב
 • להגביר מצב רוח
 • לשפר את הרווחה הכללית
 • בנוסף, אנשים דיווחו כי הרפלקסולוגיה עזרה להם:
 • להגביר את המערכת החיסונית שלהם
 • להילחם בסרטן
 • להתגבר על הצטננות וזיהומים חיידקיים
 • לנקות סינוסים
 • להתאושש מבעיות גב
 • לתן חוסר איזון הורמונלי
 • להגביר את הפוריות
 • לשפר את העיכול
 • להקל על כאבי דלקת פרקים

למי מתאים ללמוד רפלקסולוגיה

לימודי רפלקסולוגיה מיועדים לקהל יעד מגוון, בין אם כאלו שהינם חסרי ניסיון בתחום הרפואה המשלימה ואשר מעוניינים להתחיל את צעדיהם הראשונים בתחום הטיפולי או כאלו אשר עוסקים בתחום ומעוניינים להעשיר את הידע שלהם ולהציע למטופליהם שיטת ריפוי נוספת.

איפה לומדים רפלקסולוגיה
icon-12

מכללת מדיסין – המכללה מציעה תכנית בתחום הרפלקסולוגיה להסמכת "רפלקסולוגיה בכיר מתקדם". משך הלימודים הינו 4 שנים .

לעומדים בדרישות הקורס בשנה הראשונה מוענקת תעודת רפלקסולוג מוסמך, בשנה השנייה תעודת רפלקסולוג בכיר, בשנה השלישית תעודת בכיר מתקדם ובשנה הרביעית תעודת מומחה.

icon-12

המכללה האקדמית ספיר – המכללה מציעה לימודים הנפרשים על פני שלוש שנים. מסיום שנה ראשונה מוענקות תעודות אשר מאפשרות להתחיל ולעסוק בתחום. בסיום שנה שלישית מוענקת תעודת רפלקסולוג בכיר מתקדם בפירוט התמחות ספציפית.

icon-12

מכללת רידמן – קורס רפלקסולוגיה תלת שנתי ובהיקף של 1,249 שעות לימוד. התוכנית מאפשרת להתחיל ולעסוק בתחום כבר בסיום שנה ראשונה.עם סיום שנה שנייה מוענקת לסטודנטים תעודת "רפלקסולוגיה בכיר" מטעם המכללה, ובתום שנה שלישית מוענקת לבוגרים תעודת "רפלקסולוגיה רפואית הוליסטית".

icon-12

מכללת סמינר הקיבוצים – מכללת הרפואה המשלימה בסמינר הקיבוצים מציעה תוכנית לימודים מקיפה של הנפרשת על 2 שנות לימוד. השנה הראשונה, כוללת 425 שעות ובסיומה מוענקת תעודת "מטפל מוסמך ברפלקסולוגיה". השנה השנייה כוללת 495 שעות לימוד ובסיומה מוענקת ללומדים תעודת מטפל בכיר מוסמך המוכרת על ידי קופות החולים. בנוסף, ישנה אפשרות השלמה לתואר ראשון אקדמי.

icon-12

קמפוס ברושים – בית הספר לרפואה משלימה של אוניברסיטת תל אביב – תכנית הלימודים מתפרשת על פני שנה עד שלוש שנים וכוללת כ-1,288 שעות אקדמיות. בסוף כל שנת לימודים מקבלים הבוגרים תעודת מטפל מטעם קמפוס ברושים, ביה"ס להכשרת מטפלים ברפואה משלימה, המועדון לספורט באוניברסיטת תל-אביב.

בתום שנה א' – תעודת מטפל ברפלקסולוגיה. בסיום שנה ב' – תעודת מטפל בכיר ובשנה ג- לימודי המשך.

icon-12

המכללה האקדמית ווינגייט – מציעה לימודי רפלקסולוגיה במתכונת תלת שנתית. למסיימי שנה א׳ מוענקת תעודת "מטפל מוסמך ברפלקסולוגיה" מטעם Medi Win – בית הספר לרפואה משלימה במכללה האקדמית בוינגייט.

למסיימי שנה ב׳ תעודת "מטפל בכיר ברפלקסולוגיה" מטעם ובתום שנה ג' מוענקת תעודת " מטפל בכיר מתקדם בפלקסולוגיה" מטעם Medi Win.

icon-12

בית הספר מירב של האוניברסיטה הפתוחה – לימודי הרפלקסולוגיה מוצעים החל משנה ועד שלוש שנים וכוללים כ-900 שעות לימוד במשך שלוש שנים. בסוף כל שנה מוענקת לבוגרים תעודת הסמכה:
• שנה א – תעודת מטפל מוסמך
• שנה ב – תעודת מטפל בכיר
• שנה ג – תעודת מטפל בכיר מתקדם

התעודה ניתנת מטעם מירב – ביה"ס לרפואה משלימה מבית לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה.

icon-12

מכללת תילתן – סניפים בתל אביב ובחיפה – מציעה תוכנית דו שנתית עד תלת שנתית:
• שנה א': לימודי רפלקסולוג מוסמך – 38 מפגשים.
• שנה ב': לימודי רפלקסולוג בכיר – 38 מפגשים.
• שנה ג': לימודי רפלקסולוג מומחה -24 מפגשים.

בסיום כל שנת לימודים ניתנות תעודות מקצועיות.

icon-12

מכללת מדי-טבע שבפתח תקווה – מציעה לימודי רפלקסולוגיה בתכנית דו-שנתית לתואר בכיר או תלת-שנתית לתואר מומחה.

נושאי לימוד בלימודי רפלקסולוגיה

במסגרת לימודי רפלקסולוגיה לומדים הסטודנטים מגוון רב של נושאי לימוד שיכשירו אותם הן במסגרת לימודי הרפלקסולוגיה והן במסגרת הרפואה המשלימה הכללית. בין נושאי הלימוד המגוונים ניתן למצוא: מיפוי רפלקסולוגי של כף הרגל, תהליכי אבחון של הגוף באמצעות מגע רפלקסולוגי, לימודי רפלקסולוגיה הוליסטית לאיזון גוף נפש,רפלקסולוגיה כללית, טכניקות עיסוי, טכניקה של עיסוי וטיפול בשתי כפות הרגליים במקביל, הכרות עם הגישה

הקואורדינטיבית,רפלקסולוגיה של כפות הידיים, הכרות עם רפלקסולוגיה לקהלי יעד שונים: ילדים ; נשים בהריון ; תינוקות ועוד.

תנאי קבלה ללימודי רפלקסולוגיה

לימודי רפלקסולוגיה לרוב מציבים תנאי קבלה מינימליים, במיוחד כאשר מדובר בקורסים קצרים. הדרישות הן בדרך כלל סיום 12 שנות לימוד. חלק מן המכללות דורשות מעבר ראיון קבלה אישי. במסגרת לימודי רפלקסולוגיה מורחבים, ייתכן כי המועמד ייתבקש להציג גם רקע מוקדם בנושאים שקשורים לרפואה משלימה.

אילו תעודות מקבלים בלימודי רפלקסולוגיה

לבוגרי לימודי רפלקסולוגיה תוענק תעודת גמר מטעם המכללה בה הם למדו. בחלק מן המכללות ניתן לבחור במסלול רב-תחומי אשר משלב בין קורסים מגוונים בתחום הרפואה המשלימה כדוגמת הילינג, שיאצו ועיסויים אחרים כך שהלומד מקבל ובאמתחתו ארגז כלים נרחב בטכניקות טיפול שמשלימות זו את זו. ניתן ללמוד במשך שנה, שנתיים או שלוש שנים. ברוב המוסדות, בסיומה של השנה הראשונה מוענקת תעודת רפלקסולוג מוסמך, בתום השנה השנייה מוענקת תעודת רפלקסולוג בכיר ועם סיום השנה האחרונה תעודת רפלקסולוג מומחה. חלק מן המוסדות אף מאפשרים צבירת נקודות לקראת תואר ראשון.

מה עושים אחרי הלימודים?

בוגרי לימודי רפלקסולוגיה יכולים לעבוד כמטפלים במכוני ספא או יופי. כמו כן הבוגרים להציע את מועמדותם במסגרות הרפואיות של קופות החולים, מרפאות פרטיות, בתי חולים וכדומה. אופציה נוספת היא לפנות לקריירה עצמאית ולפתוח קליניקה פרטית.

מה הם לימודי ההמשך לבוגרי קורסרפלקסולוגיה?

בוגרי לימודי רפלקסולוגיה, יכולים להתקדם לקורסים נוספים בתחום הרפואה המשלימה כדי לשפר את יכולותיהם המקצועיות כמטפלים.

שכר ממוצע של רפלקסולוגים

מטפל רפלקסולוגי בתחילת דרכו יכול להגיע לשכר התחלתי ממוצע של כ-7,000 שקלים. מעל לחמש שנות ותק יכול השכר החודשי להעלות ל-13,000 עד 15,000 ש"ח בממוצע. השכר השעתי הוא כ-200 ש"ח לשעת טיפול.

קורסי הכשרה מקוונים (ONLINE) ללימודי רפלקסולוגיה

כיום בסביבה הדיגיטלית המתפתחת, סטודנטים אשר מתקשים להתאים את לימודי הרפלקסולוגיה ללוח הזמנים שלהם יכולים לבחור בלימודים מקוונים אונליין.

• גמישות
לתלמידים יש את החופש ללהטט בקריירה ובבית הספר מכיוון שהם אינם קשורים ללוח זמנים קבוע. במסגרת כיתתית מסורתית, נקבעים זמני פגישות בכיתה, ולתלמיד אין כוח על כך. מנגד,למידה מקוונת מאפשרת ללומדים לבחור את הזמנים שמתאימים להם ביותר.

• עלויות מופחתות
חינוך מקוון יכול לעלות פחות בגלל מגוון סיבות. לדוגמא, אין עלות לנסיעה. עלויות שונות הקשורות להובלה, כגון דלק, חניה, אחזקת רכב ועלויות תחבורה ציבורית אינן משפיעות על התלמיד המקוון.

• קשר מורה- תלמיד
תלמידים בכיתות מסורתיות עשויים שלא לקבל את תשומת הלב האישית הנחוצה להם בכדי להבהיר מושגים. זו לא בעיה עבור למידה מקוונת מכיוון שדיונים מודרכים ברשת וזמן שיחה אישי עם פרופסורים ומרצים הם סימן היכר לשיעורים מקוונים.

• היכולת ללמוד בקצב אישי
באמצעות למידה מקוונת, תוכלו לקבוע את הקצב שלכם, שיכול לספק לכם סיכוי טוב יותר לקלוט ולשמור את המידע בצורה נאותה במהלך הלימודים שלכם. בניגוד לשיעורים המסורתיים בהם תצטרכו לרשום בקדחתנות במהלך ההרצאות כדי שתוכלו לסקור את החומר מאוחר יותר, הלמידה המקוונת מאפשרת לכם לבדוק את חומרי הקורס בתדירות שתרצו ובזמן שאתם הכי מרוכים. הדיונים וההרצאות יהיו בצורה של וידאו ופודקאסטים, שניתן לצפות בהם, להשהות ולסקור אותם לפי הצורך כדי שתוכלו לוודא שאתם עוקבים אחריהם. זה גם מספק לכם את המותרות של היכולת להשלים חומרים בקורסים שקל לכם יותר במהירות, כך שתוכלו לקחת יותר זמן להתמקד בנושאים שאתם עשויים למצוא שהם קשים יותר.