רוצים מידע נוסף על הלימודים?

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים ממוסדות הלימוד? מלאו פרטים ונחזור אליכם.

לימודי רפואה סינית

הרפואה הסינית הינה מערכת עתיקה של בריאות המשמשת בסין במשך אלפי שנים. בעוד שהרפואה המערבית מתמקדת בעיקר בטיפול במחלות, רפואה סינית בוחנת את כל רווחת האדם.

לימודי רפואה סינית
רוצים מידע נוסף על הלימודים?

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים ממוסדות הלימוד? מלאו פרטים ונחזור אליכם.

תוכן העניינים

מה הרעיון מאחורי הרפואה הסינית?

הרפואה המערבית נוטה לראות את הגוף כמו מכונית. יש לו מערכות שונות שזקוקות לכניסות ולפלטים הנכונים. זה מאוד קונקרטי והגיוני.

לעומת זאת, רפואה סינית לא מתמקדת במדע וברפואה. במקום זאת, היא מבוססת על איזון, הרמוניה ואנרגיה. ישנם שני רעיונות מרכזיים מאחורי רפואה סינית:

צ'י: זה נקרא גם אנרגיית חיים או אנרגיה חיונית. האמונה היא שהצ'י עובר בכל גופינו. הוא תמיד בתנועה ומשתנה כל הזמן. טיפוליר פואה סינית מתמקדים לרוב בדרכים לקדם ולשמור על זרימת הצ'י.

יין ויאנג: אלה הפכים המתארים את איכויות הצ'י.

יין: לילה, כהה, קר, נשי, שלילי

יאנג: יום, קליל, חם, חיובי, זכר

האמונה היא שלכל דבר בחיים יש גם קצת את ההפך שלו, והאיזון הוא המפתח.

על פי הרפואה הסינית, רעיונות אלה משחקים בגופנו. כשאנו מאזנים את היין והיאנג של צ'י, אנו מרגישים בריאים ורווחתינו עולה. לחילופין, כאשר האיזון מופר, האדם מרגיש חולה.

באילו סוגי פרקטיקות משתמשים ברפואה סינית?

דיקור סיני: מחטים עדינות מאוד המונחות בעדינות בעור

כוסות רוח: כוסות מחוממות היוצרות יניקה על עורכם

עשבי תיבול: תה, אבקות וכמוסות העשויות בעיקר מצמחים

מדיטציה: דרך לשבת בשקט ולהרגיע את הדעת

מוקסה: עשבי תיבול יבשים נשרפים ליד העור

טאי צ'י: התעמלות בתנועות איטיות והתמקדות בנשימה

יתרונות בריאותיים

הרפואה הסינית המסורתית משמשת לטיפול במצבים הבאים:

אלרגיות

חרדה

דלקת מפרקים (למשל דלקת מפרקים שגרונית)

כאב גב

דיכאון

סוכרת

אקזמה, כוורות, אקנה, פסוריאזיס ומצבי עור אחרים

פוריות

לחץ דם גבוה

נדודי שינה

תסמיני גיל המעבר

הַשׁמָנָה

מחלת פרקינסון

מי צריך להשתמש בזה?

אנשים משתמשים ברפואה סינית בכל דבר, החל מתסמונת התעלה הקרפלית ועד להפחתת לחץ. לפעמים הם משתמשים בו יחד עם הרפואה המערבית. זו עשויה להיות בחירה טובה אם:

יש הרבה תסמינים שונים ללא סיבה ברורה

צריך לטפל בתופעות לוואי של תרופות

ניסיתם רפואה מערבית אבל לא השגתם תוצאות

אתם רוצים למנוע מחלות

למי מתאים ללמוד

לימודי רפואה סינית על התמחויותיהם הרבות פונים למגוון של קהלי יעד. בראש ובראשונה הלימודים מתאימים לאנשים ללא ידע מוקדם אשר מעוניינים לפצוח בקריירה בתחום הרפואה המשלימה בתור מטפלים. מסלול זה כולל לימודים של מספר שנים שבסופם מקבלים הבוגרים תואר מטפל ברפואה סינית מוסמך ומטפל ברפואה סינית בכיר. כמו כן, הלימודים עשויים לקרוץ לאנשים אשר מגיעים מתחומי הרפואה המערבית אשר רוצים להעשיר את הידע שלהם בשיטות טיפול נוספות מתוך המסורת הסינית העתיקה, דוגמת רופאים,אנשי סיעוד, פראמדיקים, רוקחים, מרפאים בעיסוק ובדיבור ותזונאים.

כמו כן לימודי רפואה סינית מתאימים לאנשים אשר באים מתחום הרפואה המשלימה המעוניינים לשפר את יכולות הטיפול שלהם ולהציע למטופליהם אופציות נוספות לריפוי.

איפה לומדים
icon-12

מכללת רידמן – המכללה לרפואה משלימה ואינטגרטיבית – תכנית לימודי הרפואה הסינית היחידה בארץ אשר כוללת התמקצעות בטכניקות המגע. הלומדים יכולים לבחור בין לימודי שיאצו וטווינא בתכנית לימודים בהיקף של שנתיים. המסלול הכולל הוא בין ארבע שנים ובהיקף של 3,871- 3,917 שעות לימוד. במהלך השנה הרביעית מקבלים הסטודנטים התנסות מעשית ביחידה לרפואה משולבת בבית החולים אסף הרופא או עם בית החולים האוניברסיטאי במחוז ג'הג'יאנג בסין.

בסיום השנה הראשונה והשנייה מוענקות תעודת מטפל בטווינא או שיאצו. בתום ארבע שנות הלימוד, מוענקת תעודת מטפל מוסמך ברפואה סינית המאושרת על ידי אוניברסיטת צ'אנגדו בסין אשר מקנה הכרה בינלאומית ואפשרות להמשיך לתואר ברפואה סינית בסין.

icon-12

מזרח מערב – בית הספר מציע לימודים של שלוש גישות שונות ברפואה הסינית – גישת הגזעים והענפים, רפואה על פי חמשת האלמנטים ורפואה סינית קלסית. מסלול הלימודים נמשך 4 שנים, ונפרס על פני כ- 5,000 שעות שעות לימוד. בתום השנה ראשונה מוענקת תעודת עיסוי שוודי רפואי, בשנה השנייה והשלישית תעודת הסמכה כמטפל טווינא בכיר, בתום השנה שלישית -אישור רשמי כמטפל בצמחי מרפא סיניים ובשנה הרביעית תעודת מטפל מורשה ברפואה סינית.

בנוסף, מארגן בית הספר משלחת סטודנטים לסין לצרכי הכרת התרבות והתמחות מקצועית נוספת.

icon-12

מכללת מדיסין– פועלת בחסות המכללה למנהל. תוכנית הלימודים היא כ- 4 שנים. במכללה מסלול מיוחד הכולל 3 סמסטרים בכל שנת לימודים וכך ניתן ללמוד לסיים את הלימודים בשלוש שנים. תכנית הלימודים בהיקף של כ- 3100 שעות לימוד. התעודות הניתנות הינן מטפל מוסמך ברפואה סינית קלאסית, דיקור סיני, מאבחן בתורת הגזעים והענפים, מטפל בטווינא, מטפל בכיר בטווינא ומטפל בצמחי מרפא סינים..

icon-12

מכללת גבעת וושינגטון – המכללה מציעה מסלול ללימודי רפואה סינית ארבע שנתי במשך ארבע שנים. לבוגרים מוענקות תעודת מוסמך ברפואה סינית, וכן שלוש תעודות נוספות – בדיקור סיני, זן שיאצו ובצמחי מרפא.

icon-12

מכללת סמינר הקיבוצים – לימודי הרפואה הסינית נלמדים בתכנית בת 4 שנים הכוללת שלושה ימי לימוד בשבוע או שניים וזאת באמצעות למידה מקוונת מרחוק. המכללה מקיימת שיתוף פעולה עם אוניברסיטת צ'נגדו שבסין המכירה בכל הקורסים ומקבלת אותם כנקודות זכות ללימודים אקדמיים, לתואר ראשון ב"רפואה סינית מסורתית". שלושת השנים הראשונות למעשה מקבילות לתוכנית הלימודים המתקיימת באוניברסיטה בסין.

נושאי לימוד

בין נושאי הלימוד המגוונים אשר נכללים בלימודי הרפואה הסינית ניתן לציין: מרידיאנים, נקודות אנרגטיות, הכרות עם חמשת האלמנטים, רפואה סינית ופוריות, ארומתרפיה סינית, צ'י קונג, רוקחות סינית, יסודות רפואה סינית עתיקה, טווינא, פיזיותרפיה סינית, צמחי מרפא סיניים, אנטומיה ופיזיולוגיה,, אנרגיית החיים – צ'י, טכניקות באבחון ועוד.

תנאי קבלה

במרבית המכללות נדרשים תנאי סף מינימליים אשר כוללים:

זכאות לתעודת בגרות מלאה וראיון אישי. ישנן מוסדות אשר מחייבים מבחן קבלה הכולל שאלוני התאמה פסיכולוגיים וכן דינמיקה קבוצתית

הסמכה

לבוגרי  קורס רפואה סינית מוענקת תעודת גמר והסמכה מטעם המכללה בה הם למדו. אלו אשר סיימו בין שלוש לחמש שנות לימוד יקבלו תעודת מטפל מוסמך ברפואה סינית ומטפל בכיר ברפואה סינית בהתאמה.

בוגרי לימודי רפלקסולוגיה, יכולים להתקדם לקורסים נוספים בתחום הרפואה המשלימה כדי לשפר את יכולותיהם המקצועיות כמטפלים.

מה עושים אחרי הלימודים?

בתום הלימודים וקבלת תעודת הגמר, קיימות אפשרויות מגוונות בין אם במגזר הפרטי, הממלכתי או העצמאי. בין בוגרי לימודי רפואה סינית ניתן למצוא כאלו שהשתלבו בבתי חולים, קופות חולים ומרפאות פרטיות וכן בעלי קליניקות עצמאיות.

מה הם לימודי ההמשך לבוגרי לימודי רפואה סינית?

בוגרי לימודי רפואה סינית עשויים לגלות עניין גם בקורסים הבאים:, לימודי רפואה הודית, לימודי רפואה יפנית, קורס תרפיה במגע ועוד. באמצעות לימודים אלה יקבלו הלומדים ידע מקיף נוסף במכלול שיטות הריפוי מהמזרח הרחוק.

שכר ממוצע

בדומה לתחומים דומים, גם כאן מקום העבודה מהווה גורם עיקרי שמשפיע על שכר המטפל. ברוב המקרים, השכר ההתחלתי של מטפלים בקליניקות ציבוריות נע בין ל 8,000-4,000 ש"ח.

בקליניקות פרטיות השכר גבוה יותר, ומטפלים אשר ברשותם קליניקה משגשגת יכולים להרוויח שכר מעל ל-10,000 ש"ח לחודש.