רוצים מידע נוסף על הלימודים?

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים ממוסדות הלימוד? מלאו פרטים ונחזור אליכם.

לימודי מיינדפולנס

מיינדפולנס היא סוג של מדיטציה בה האדם מתמקד להיות מודע מאוד למה שהוא מרגיש כרגע, ללא פרשנות או שיפוט. תרגול מיינדפולנס כרוך בשיטות נשימה, דמיון מודרך ותרגולים אחרים בכדי להרגיע את הגוף והנפש ולעזור להפחית את הלחץ.

לימודי מיינדפולנס
רוצים מידע נוסף על הלימודים?

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים ממוסדות הלימוד? מלאו פרטים ונחזור אליכם.

תוכן העניינים

מה זה מיינדפולנס?

השקעת זמן רב מדי בתכנון, פתרון בעיות, חלומות בהקיץ, או חשיבה של מחשבות שליליות או אקראיות יכולות לגרום למתח, חרדה ותסמיני דיכאון. תרגול של תרגילי מיינדפולנס יכול לעזור לכם להפנות את תשומת ליבכם מהסוג הזה של חשיבה ולהיות נוכחים לחלוטין, מודעים לאיפה אתם נמצאים ומה אתם עושים, ולא להגיב יתר על המידה או להציף את המתרחש סביבנו.

מהם היתרונות של מיינדפולנס?

כשאנחנו מודעים, אנו מפחיתים מתח, משפרים ביצועים, מקבלים תובנה ומודעות באמצעות התבוננות במוחנו, ומגבירים את תשומת ליבנו לרווחתם של אחרים.

מדיטציית מיינדפולנס נותנת לנו זמן בחיינו בו אנו יכולים להשעות את השיפוט ולשחרר את הסקרנות הטבעית שלנו לגבי פעולות הנפש, להתקרב לחוויה שלנו בחום ובטוב לב – לעצמנו ולאחרים.

תרגול מיינדפולנס יכול להביא לשיפור בסימפטומים הפיזיים והפסיכולוגיים כאחד. וכן שינויים חיוביים בבריאות, בגישה ובהתנהגויות.

  • מיינדפולנס משפרת את הרווחה. הגדלת יכולת המודעות תומכת בעמדות רבות התורמות לחיים מרוצים. להיות מודעים לתענוגות בחיים כשהם מתרחשים, עוזר להיות מעורבים לחלוטין בפעילויות ויוצר יכולת גדולה יותר להתמודד עם אירועים שליליים. על ידי התמקדות בכאן ועכשיו, אנשים רבים המתאמנים במיינדפולנס מגלים שהם נוטים פחות להיתפס לדאגות לגבי העתיד או להצטער על העבר, פחות עסוקים בדאגות לגבי הצלחה והערכה עצמית, והם מסוגלים טוב יותר ליצור קשרים עמוקים עם אחרים.
  • מיינדפולנס משפרת את הבריאות הגופנית. אם רווחה רבה יותר אינה מספקת תמריץ, מדענים גילו כי טכניקות מיינדפולנס עוזרות לשיפור הבריאות הגופנית במספר דרכים. מיינדפולנס יכולה לעזור בהפגת מתחים, טיפול במחלות לב, הורדת לחץ דם, הפחתת כאבים כרוניים, בשיפור השינה ובהקלה על קשיים במערכת העיכול.
  • מיינדפולנס משפרת את בריאות הנפש. בשנים האחרונות פסיכותרפיסטים פנו למדיטציית מיינדפולנס כמרכיב חשוב בטיפול במספר בעיות, כולל: דיכאון, שימוש בסמים, הפרעות אכילה, קונפליקטים של זוגות, הפרעות חרדה והפרעה טורדנית כפייתית.

השפעות מיינדפולנס על מטפלים

בעוד שבוצעו מחקרים רבים על היתרונות שביישום גישות מיינדפולנס על מטופלים, מחקרים על השפעות המיינדפולנס על פסיכותרפיסטים רק מתחילים להופיע. באופן ספציפי, מחקרים זיהו יתרונות אלה לפסיכותרפיסטים העוסקים במדיטציית מיינדפולנס:

icon-12

אמפתיה – מספר מחקרים מצביעים על כך שמיינדפולנס מקדם אמפתיה. מחקר אחד, למשל, בחן סטודנטים טרום רפואיים ורפואיים שהשתתפו באימון מיינדפולנס להפחתת מתח מבוסס במשך שמונה שבועות. המחקר מצא כי לקבוצת המיינדפולנס הייתה רמת אמפתיה גבוהה באופן משמעותי בהשוואה לקבוצת הביקורת.בשנת 2006, מחקר איכותני של מטפלים מצא כי הם מאמינים שמדיטציית מיינדפולנס עוזרת לפתח אמפתיה כלפי לקוחות. מחקר נוסף מצא כי מטפלים שעסקו במיינדפולנס קיבלו ציונים גבוהים יותר במדדים של אמפתיה בהשוואה למטפלים שלא עסקו בשיטה.

icon-12

חמלה – אימון מיינדפולנס להפחתת לחץ נמצא גם כמגביר את החמלה העצמית בקרב אנשי מקצוע בתחום הבריאות. בשנת 2009 חקר קינגסברי את תפקידה של חמלה עצמית ביחס לתודעה. שני מרכיבים של תשומת לב – לא שופטים ולא מגיבים – היו בקורלציה חזקה עם חמלה עצמית, וכך גם שני ממדים של אמפתיה – קבלת נקודת מבט של אחרים (כלומר, נקודת מבט) ותגובה לחוויות רגשיות של אחרים באי נוחות. חמלה עצמית תיווכה באופן מלא את הקשר בין לקיחת פרספקטיבה ותודעה.

icon-12

כישורי ייעוץ – ספרות אמפירית מוכיחה כי יישום מיינדפולנס עשוי לסייע למטפלים לפתח מיומנויות ההופכות אותם ליעילים יותר. במחקר איכותי בן ארבע שנים, למשל, סטודנטים לייעוץ שלמדו קורס בן 15 שבועות שכלל מדיטציית מיינדפולנס דיווחו כי תרגול מיינדפולנס מאפשר להם להיות קשובים יותר לתהליך הטיפול, להיות נוחים יותר עם שתיקה ויותר מכוונים לעצמם וללקוחות. יועצים בהכשרה שהשתתפו בהתערבויות דומות המבוססות על קשב, דיווחו על עלייה משמעותית במודעות העצמית, בתובנות לגבי זהותם המקצועית ובריאותם הכללית.

icon-12

ירידה במתח וחרדה – מחקרים מצאו כי סטודנטים לרפואה דיווחו על פחות תסמיני חרדה ודיכאון לאחר השתתפותם באימון מיינדפולנס להפחתת לחץ מבוסס שמונה שבועות. בנוסף, בהשוואה לקבוצת ביקורת, הוכח כי אימון להפחתת לחץ מבוסס תשומת לב הפחית הפרעות במצב הרוח הכולל, כולל מתח, חרדה ועייפות בקרב הסטודנטים.

icon-12

איכות חיים טובה יותר – באמצעות מדדים איכותיים וכמותיים, דיווחו סטודנטים לאחיות על איכות חיים טובה יותר ועל ירידה משמעותית בתסמינים פסיכולוגיים שליליים בעקבות חשיפה לאימון הפחתת לחץ בשיטת מיינדפולנס. עדויות ממחקר של חניכי יועצים שנחשפו לאימוני תשומת לב בינאישיים בשיטה מצביעים על כך שהתערבויות מסוג זה יכולות לטפח אינטליגנציה רגשית ומחוברות חברתית ולהפחית מתח וחרדה.

icon-12

באופן דומה – במחקר שנערך על תלמידים שעסקו מדיטציית מיינדפולנס היו דיכאון וחרדה נמוכים יותר, כמו גם פחות עייפות, כעס וקורטיזול הקשור למתח בהשוואה לקבוצת הביקורת. לאותם תלמידים הייתה תשומת לב רבה יותר וויסות עצמי מוגבר. מחקר אחר העריך שינויים בסימפטומים של דיכאון, חרדה והפרעת דחק פוסט-טראומטית בקרב עובדי בריאות הנפש בניו אורלינס בעקבות מדיטציה בת שמונה שבועות שהחלה 10 שבועות לאחר ההוריקן קתרינה. למרות שלא נמצאו שינויים בתסמיני הדיכאון, תסמיני PTSD וחרדה פחתו משמעותית לאחר ההתנסות במדיטציית מיינדפולנס.

למי מתאים ללמוד לימודי מיינדפולנס?

לימודי מיינדפולנס מיועדים לאנשים העוסקים במקצועות בריאות הנפש אשר מעוניינים לשלב את שיטת המיינדפולנס במסגרת עבודתם. אלה יכולים להיות יועצים חינוכיים, עובדים סוציאליים,פסיכולוגים או מטפלים ברפואה משלימה. בחלק ממוסדות הלימוד ההכשרה פתוחה לקהל הרחב אשר רוצים להכיר את רזי השיטה וליישם אותה בחייהם האישיים.

למי מתאים ללמוד לימודי מיינדפולנס?

לימודי מיינדפולנס מיועדים לאנשים העוסקים במקצועות בריאות הנפש אשר מעוניינים לשלב את שיטת המיינדפולנס במסגרת עבודתם. אלה יכולים להיות יועצים חינוכיים, עובדים סוציאליים,פסיכולוגים או מטפלים ברפואה משלימה. בחלק ממוסדות הלימוד ההכשרה פתוחה לקהל הרחב אשר רוצים להכיר את רזי השיטה וליישם אותה בחייהם האישיים.

קורס מיינדפולנס – איפה לומדים
icon-12

בית הספר מירב לרפואה משלימה מבית האוניברסיטה הפתוחה – מציע קורס מיינדפולנס לשיפור התקשורת הבין אישית ומיועד הן לקהל הרחב והן למטפלים. בוגרי הקורס מקבלים אישור על לימודיהם מטעם מירב – בית הספר לרפואה משלימה מבית לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה.

היקף הלימודים בקורס הינו 72 שעות אקדמאיות הנפרשים על פני 12 מפגשים חד-שבועיים וכן סדנה מרוכזת.

icon-12

המכללה האקדמית אורנים – היחידה ללימודי חוץ של המכללה מציעה 2 קורסי מיינדפולנס:

כשמיינדפולנס ופקוסינג נפגשים בהיקף 60 שעות לימוד.

הנחיית מיינדפולנדס לילדים ובני נוער בהיקף 125 שעות לימוד. בסיום הקורס מקבלים הבוגרים תעודת מנחה מיינדפולנס מטעם המכללה.

אוניברסיטת בר אילן, היחידה ללימודי חוץ מציעה מסלול הכשרה למטפלים מוסמכים כדוגמת עובדים סוציאליים בעלי תואר ראשון ומעלה, פסיכיאטרים, פסיכולוגים בעלי תואר שני,יועצים חינוכיים בעלי תואר שני, מטפלים בהבעה וביצירה בעלי תואר שני וכן קרימינולוגים קליניים בעלי תואר שני.

התכנית היא דו-שנתית בסך 412 שעות, כאשר קיימת אופציה להמשיך ללימודי שנה שלישית קלינית בהיקף 80 שעות לימוד בכדי לאפשר לסטודנטים לפתחו להעמיק את כישוריהם המקצועיים בתחום.

התכנית התלת-שנתית מוכרת ע"י האיגוד הישראלי הרב-תחומי לפסיכותרפיה ובסיומה מקבלים הבוגרים אישור על 108 שעות השתתפות בסדנאות מטעם המרכז הישראלי לתרפיה מבוססת מיינדפולנס

למסיימי התוכנית מוענקת תעודה המאשרת סיום לימודים מטעם היחידה ללימודי המשך של ביה"ס לעבודה סוציאלית ע"ש לואיס וגבי וייספלד, אוניברסיטת בר-אילן

icon-12

מכון מופ"ת – המכון מקיים קורס בן 60 שעות במתכונת ערב חד שבועית. הקורס מיועד לעוסקים בתחום החינוך, אשר מעוניינים לשלב את תורת המיינדפולנס בעבודתם.

icon-12

המרכז הישראלי לרפואת גוף נפש – מוסד מציע קורס במשך 12 מפגשים חד שבועיים בשעות הבוקר. הקורס מיועד לעוסקים בתחום ומקנה את האפשרות לבצע פרקטיקום מעשי כבר במסגרת הלימודים.

icon-12

המרכז הבינתחומי הרצליה, מרכז מודע – מציע קורס מיינדפולנס לעבודה עם ילדים ונוער המיועד לאנשי חינוך, החינוך, הטיפול והייעוץ כדוגמת אנשי מורים, יועצות חינוכיות, פסיכולוגים חינוכיים וגננות. היקף התוכנית הינו 118 שעות אקדמאיות.

לבוגרים מוענקת תעודת הכשרה מטעם המרכז הישראלי לרפואת גוף-נפש

icon-12

מרכז תובנה – מקיים קורס מיינדפולנס במתכונת של 8 מפגשים שבועיים במשך שעתיים וחצי, וכן יום תרגול בן 5 שעות.

icon-12

המרכז הישראלי לאימון מנטלי ושיפור ביצועים – מקיים הכוללת שמונה מפגשים חד שבועיים. ההכשרה מיועדת לקלינאים העוסקים בתחום בריאות הנפש, שהינם בעלי ניסיון בתרגול מדיטציה. ההכשרה.

icon-12

המכללה האקדמית בוינגייט– מציעה קורס מדריכי מדיטציה ומיינדפולנס, במסגרתו לומדים המשתתפים כלים בהדרכת יחידים וקבוצות בתרגול מדיטציה ומיינדפולנס. היקף הקורס הינו בן 114 שעות אקדמיות במהלך 19 מפגשים שבועיים וכן 10 שעות לימוד של פרקטיקום מעשי. לבוגרים מוענקת תעודת "מדריך מדיטציה, מיינדפולנס ודרהמה" מטעם MediWin – בית הספר לרפואה משלימה במכללה האקדמית בוינגייט..

בנוסף, מציעה המכללה קורס מיינדפולנס בעבודה עם ילדים ונוער. הקורס מיועד לכל מי שעובד עם ילדים ובני נוער במסגרת חינוך פורמלי ובלתי פורמלי, ייעוץ ,טיפול וכד'. הקורס מוכר ע"י קרן השתלמות למורים בשנת שבתון – 2 ש"ש – 60 שעות אקדמיות.היקף הקורס הינו 60 שעות אקדמיות הנפרשים על פני 15 מפגשים בני 4 שעות כל אחד.

לבוגרים מוענקת תעודת סיום קורס "מיינדפולנס ככלי חינוכי בעבודה עם ילדים ונוער".

בית הספר ללימודי המשך של מכללת לוינסקי לחינוך – הקורס מציע אימון בגישת מיינדפולנס. הקורס מיועד למטפלים המעוניינים להוסיף שיטה טיפולית נוספת. הלימודים מתקיימים במהלך יום אחד בשבוע ונפרשים על פני שנה אקדמית אחת. הבוגרים מקבלים תעודת בוגרי תכנית אימון בגישת מיינדפולנס, מטעם מכללת לוינסקי לחינוך.

המרכז ללימודי חוץ והמשך במכללה האקדמית ספיר — מציע קורס מנחי מיינדפולנס לילדים ונוער, במהלכו לומדים הסטודנטים כיצד ללמד תרגילים בשיטת המיינדפולנס בצורה המתאימה למאפיינים המיוחדים לילדים ונוער. הקורס מיועד לאנשי מקצוע מתחומי הטיפול והחינוך כדוגמת מורים, גננות, יועצים חינוכיים, פסיכולוגים קליניים, פסיכולוגים חינוכיים, מנחי הורים, עובדים סוציאליים,מטפלים בתנועה, מטפלים ביצירה והבעה וכד'.

הקבלה בקורס מותנית בראיון קבלה עם אחד ממרצי הקורס המובילים. היקף הלימודים הינו

22 מפגשים וכן 1 יום ריטריט מרוכז של 10 שעות. לבוגרים מוענקת תעודת מדריך מיינדפולנס לילדים ונוער מטעם המרכז ללימודי חוץ, המכללה האקדמית ספיר ומרכז מיינדפולנס שער הנגב.

נושאי לימוד בלימודי מיינדפולנס

תכנית הלימודים בקורסי מיינדפולנס משלבת מגוון תכנים תיאורטיים והרצאות פרונטליות לצד תרגילים והתנסויות אישיות. תכנית לימודים טיפוסית כוללת בתוכה תכנים תיאורטיים מתחום הפסיכולוגיה המודרנית וכן גישות טיפוליות מתרבות המזרח. הסטודנטים לומדים על אופן השפעת גלי המוח על התודעה וכיצד תהליכים מסוימים מאפשרים שינוי בדפוסי החשיבה ומהן דרכי הטיפול במיינדפולנס. בין נושאי הלימוד ניתן למצוא: מהי מיינדפולנס?, פיתוח מיומנויות הקשבה, טיפול קוגניטיבי MBCT, תרגילי נשימות, סוגי מדיטציה,התמודדות עם חרדה ועוד.

תנאי קבלה ללימודי מיינדפולנס

במרבית המוסדות, דורשים לימודי מיינדפולנס ידע וניסיון בתחום הטיפול על סוגיו השונים. בחלק מהמקרים, נדרשים המועמדים אף  לעבור ראיון אישי ומבחן קבלה. 

הסמכה בלימודי מיינדפולנס

לבוגרי לימודי מיינדפולנס מוענקת תעודת גמר מטעם המוסד בו למדו.

מה עושים אחרי הלימודים?

תחום המיינדפולנס נמצא בצמיחה מהירה תופס מקום כשיטה טיפולית יעילה להפגת חרדות, שיפור קשיבות, ערות ומיקוד, הגברת שמחת החיים וכד'. בנוסף, זהו כלי טיפולי מעולה לטיפול בבעיות קשב וריכוז בקרב ילדים.  

בסיום ההכשרה יכולים הבוגרים לעבוד כמדריכי מיינדפולנס עם מגוון אוכלוסיות ולעסוק בתחום במסגרות בריאות הנפש השונות, במסגרות חינוכיות פורמליות ובלתי פורמליות,מרכזי ספורט ונופש,בתי חולים או קופות חולים,  וכן לעבוד כעצמאים ולפתוח קליניקה פרטית לטיפול פרטני, לפתוח קבוצות הדרכה פרטיות או להעביר הרצאות וסדנאות.

מה הם לימודי ההמשך לבוגרי קורס מיינדפולנס?

בוגרי קורס מיינדפולנס יכולים להמשיך את לימודיהם בכל אחד מתחומי הרפואה המשלימה כדי להעשיר ולהעמיק את הידע שלהם בתחום ולהציע למטופליהם קשת רחבה של טיפולים.

שכר ממוצע