רוצים מידע נוסף על הלימודים?

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים ממוסדות הלימוד? מלאו פרטים ונחזור אליכם.

לימודי ארומתרפיה

מהי ארומתרפיה? ארומתרפיה היא טיפול ריפוי הוליסטי המשתמש בתמציות צמחים טבעיות לשיפור בריאות הגוף, הנפש והרוח. 

ארומתרפיה מפעילה אזורים באף הנקראים קולטני ריח אשר שולחים מסרים דרך מערכת העצבים למוח. 

השמנים עשויים להפעיל אזורים מסוימים במוח, כמו המערכת הלימבית אשר ממלאת תפקיד ברגשות שלנו. הם יכולים גם להשפיע על ההיפותלמוס שעשוי להגיב לשמן על ידי יצירת כימיקלים מוחיים טובים כמו סרוטונין.

לימודי ארומתרפיה
רוצים מידע נוסף על הלימודים?

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים ממוסדות הלימוד? מלאו פרטים ונחזור אליכם.

תוכן העניינים

ביקור אצל ארומתרפיסט

על הארומתרפיסט לקחת היסטוריה רפואית יסודית, ואורח חיים, תזונה והיסטוריה בריאותית עדכנית.

ארומתרפיה כוללת גישה הוליסטית, ולכן היא נועדה לטפל באדם כולו. טיפולים יתאימו לצרכיו הגופניים והנפשיים של הפרט. בהתבסס על צרכים אלה, הארומתרפיסט עשוי להמליץ ​​על שמן יחיד או תערובת.

כיצד עובד הטיפול בארומתרפיה?

  • ארומתרפיה פועלת באמצעות חוש הריח וספיגת העור באמצעות מוצרים כגון אלה:
  • מפזרים
  • שפריצים ארומטיים
  • משאפים
  • מלחי רחצה
  • שמני גוף, קרמים או קרמים לעיסוי או למריחה מקומית
  • אידוי פנים
  • קומפרסים חמים וקרים
  • מסכות חימר

ישנם כמעט מאה סוגים של שמנים אתרים כאשר לכל שמן אתרי מגוון של תכונות ריפוי ייחודיות, שימושים והשפעות. שילוב שמנים אתרים ליצירת תערובת סינרגטית יוצר יתרונות רבים עוד יותר.

כך למשל נאמר כי שמן אתרי ברגמוט מועיל לדרכי השתן ולדרכי העיכול. בשילוב עם שמן אקליפטוס זה עשוי לעזור להקל על בעיות עור, כולל כאלו הנגרמות בגלל לחץ ואבעבועות רוח.

שמן אתרי רוזמרין עשוי להועיל למערכת העצבים והמחזור.

שמן אתרי אקליפטוס יכול לעזור להקל על דרכי הנשימה בזמן הצטננות או שפעת. לעתים קרובות הוא משולב עם מנטה. שמן אתרי לבנדר משמש כחומר חיטוי לחתכים וכוויות קלים וכדי לשפר את הרגיעה והשינה. שמן אתרי רוזמרין עשוי לקדם את צמיחת השיער, להגביר את הזיכרון, למנוע התכווצויות שרירים ולתמוך במערכת הדם והעצבים.

למי מיועד קורס ארומתרפיה?

לימודי ארומתרפיה מיועדים לקהל הרחב, ובאמצעותם ניתן ללמוד ולהכיר סוגים שונים של שמנים ארומתיים. כמו כן, הלימודים מתאימים למטפלים ברפואה המשלימה אשר רוצים להוסיף לרזומה המקצועי שלהם תחום נוסף, שבאמצעותו הם יוכלו לספק שיטת טיפול נוספת למטופליהם.

איפה לומדים
icon-12

מכללת רידמן – מכללת רידמן מציעה קורס ארומתרפיה בסיסי בעל 80 שעות לימוד. כמו כן,

ארומתרפיה מתקדמת ורוקחות טבעית במשך 40 שעות לימוד.

לבוגרים אשר סיימו גם לימודי אנטומיה ופיזיולוגיה (100 שעות לימוד) תינתן תעודת סיום בארומתרפיה מטעם מכללת רידמן.

icon-12

מירב (האוניברסיטה הפתוחה) – קורס ארומתרפיה נלמד בהיקף של 180 שעות לימוד אקדמיות. מתוכם 100 שעות לימוד בקורס אנטומיה ופיזיולוגיה.

המסיימים והעומדים בדרישות קורס ארומתרפיה יקבלו תעודה מטעם מירב – ביה"ס לרפואה משלימה מבית לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה.

icon-12

קמפוס ברושים – מציע לימודי ארומתרפיה בהיקף של כ- 370 שעות. תנאי הקבלה הינם תעודת בגרות,

ראיון אישי וכן מבחן התאמה. עם סיום הלימודים הבוגרים אשר עמדו בכל הדרישות יהיו זכאים לתעודת מטפל בארומתרפיה מטעם קמפוס ברושים, ביה"ס להכשרת מטפלים ברפואה משלימה, המועדון לספורט באוניברסיטת תל- אביב.

icon-12

המכללה האקדמית וינגייט – תכנית הלימודים כוללת 90 שעות. לעומדים בדרישות הקורס תוענק תעודת "מטפל בארומתרפיה " מטעם Medi Win – בית הספר ללימודי רפואה משלימה במכללה בוינגייט.

icon-12

מכללת תילתן (תל אביב) – בה מציעים קורס הנפרש על פני 15 מפגשים , כל מפגש 4 שעות לימוד אקדמאיות. תעודה מוענקת: מטפל בארומתרפיה.

icon-12

מכללת מדיסין (פרישה ארצית) – במכללת מדיסין מתקיים קורס ארומתרפיה בהיקף 80 שעות אקדמיות, פלוס רפואה מערבית בהיקף 120 שעות אקדמיות. הלימודים מתקיימים פעמיים בשבוע. בסיום הלימודים מוענקת

תעודת מטפל מוסמך בארומתפיה מטעם מדיסין מבית המכללה למינהל.

icon-12

סמינר הקיבוצים– לימודי ארומתרפיה, הינו מסלול חד-שנתי, הנפרש על פני 80 שעות לימוד אקדמיות. הלימודים מתבצעים במתכונת חד- שבועית וכוללים התנסות מעשית.

תנאי הקבלה כוללים דרישה לעסוק בתחום הטיפול הרפואי, פארא-רפואי או מקצוע מעולם הרפואה המשלימה. המועמדים נדרשים להציג אישור שלמדו לפחות 210 שעות אקדמיות בתחום האנטומיה- פיזיולוגיה. בנוסף לכך, יש ראיון קבלה אישי מטעם המרכז לרפואה משלימה של סמינר הקיבוצים.

בסוף שנת הלימודים תוענק לבוגרים תעודת "מטפל בארומתרפיה" מטעם המרכז לרפואה משלימה של סמינר הקיבוצים.

מה לומדים?

קורסים בארומתרפיה נמשכים לרוב כשנה. ניתן למצוא גם קורסים קצרים יותר המעניקים העשרה בתחום – אך הם לא מקיפים ובדרך כלל אינם מספקים לבוגרים הסמכה כלשהי לטיפול באמצעות השיטה.

מטרת לימודי ארומתרפיה היא להקנות ללומדים הבנה רחבה בהיבטים ההוליסטיים והמדעיים של התחום. מטפלים בשיטת הארומתרפיה צריכים לדעת מהי הפעילות הביולוגית של השמנים, מהם תכונות התמציות האתריות, תכונות של כל אחד מהשמנים, כמו גם, להתמחות בהרכבה של תערובות שמנים, בהקצאת מינונים,טכניקות טיפול ואבחון המטופלים.

מה הם תנאי הקבלה לקורס ארומתרפיה?

בכדי להתקבל לקורס ארומתרפיה, רוב המכללות ידרשו שהמועמד יהיה בעל 12 שנות לימוד ולעיתים אף תידרש תעודת בגרות מלאה. כמו כן, חלק מהמכללות יבקשו לעבור ראיון קבלה אישי בכדי לבדוק מהי  מידת התאמתו ללימודים. מכללות בודדות אף כוללות גם מבחן התאמה. לקורסים מתקדמים, יצטרך המועמד להציג תעודה כי סיים קורס ארומתרפיה בסיסי, או קורס בסיסי בצמחי מרפא.

הסמכה

בסיום הלימודים מקבלים הבוגרים תעודת הסמכה בארומתרפיה וכן תעודות נוספות בהתאם לנושאי הלימוד.

מה עושים בסיום הלימודים?

אלו המעוניינים לעסוק בתחום בצורה מקצועית יוכלו למצוא מקומות עבודה כמטפלים בארומתרפיה בקופות החולים השונות, בקליניקות פרטיות של רפואה משלימה, כמרצים במכללה, או לפתוח עסק פרטי ולעבוד כעצמאיים.

מה הם לימודי ההמשך לבוגרי קורס ארומתרפיה?

בוגרי קורס ארומתרפיה יכולים להרחיב את ההכשרה המקצועית שלהם ולהמשיך ללימודי רפואה משלימה.

קורס נוסף הוא לימודי הומאופתיה שיאפשר לבוגרים להעניק את הידע שלהם ברקיחת משחות או שמנים אתריים שונים ואף ליצור בעצמם תוספים של תזונה טבעית אותם יוכלו להציע למטופלים שלהם.

שכר מטפל בארומתרפיה

שכרו של מטפל בארומתרפיה נע בין 120-350 ש”ח לשעת טיפול.